Wolsburg – niemieckie miasto przemysłu samochodowego

Wolfsburg to miasto powiatowe w środkowych Niemczech. Położone jest na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży też na trasie szybkiej kolei ICE, czyli trasa Hanower-Berlin. Ponadto ustytuowane jest przy autostradzie A39 i nad Kanałem Śródlądowym (Mittellandkanal), który stanowi ważną trasę wodną dla połączeń z rzekami Łaby i Odry. Ma około 120,5 tys. mieszkańców (dane na 2008 rok) i jest największym ośrodkiem samochodowym marki Volkswagen.

Początki motoryzacji miały duże znaczenie dla wojsk niemieckich. Bowiem produkcja samochodów miała być tak połączona, aby automatycznie przestawić sie na produkcję zbrojeniową. Wersja słynnego Garbusa w wersji wojskowej nosiła nazwę Kübelwagen. Po II wojnie światowej pod wodzą Brytyjczyków rozpoczęto masową produkcję Garbusa.

Miasto jest także ważnym ośrodkiem sportu. Tutaj mieści się siedziba klubu piłkarskiego VfL Wolfsburg, a także klubu hokejowego pod nazwą – Grizzly Adams Wolfsburg. Atrakcje turystyczne Wolsburga to: Zamek Wolfsburg, Planetarium Wolfsburg, Phaeno (centrum nauki), Muzeum Sztuki Kunstmuseum oraz Autostadt, tj. 42-hektarowy teren o charakterze parkowym.

Wolsburg odegrał też ważną rolę w życiu polskich pracowników przymusowych w zakładach samochodowych podczas II wojny światowej. Do dzisiaj możemy znaleźć groby z polskimi nazwiskami. Po zakończeniu wojny Brytyjczycy pozostających na ziemiach niemieckich Polaków nazywali dipisami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii, która przedstawia niemieckie miasto Wolsburg.

Podobne artykuły...