Rozłąkowe – Algemene heffingskorting

Algemene heffingskorting, to ulga podatkowa potocznie zwana „rozłąkowym”. W rzeczywistości jest to forma rozliczenia wspólnego. Dotyczy ona partnerów, u których występuje różnica między przychodami fiskalnymi. Warunkiem otrzymania jest posiadanie numeru SOFI dla „partnera fiskalnego”.

Drugim i najważniejszym warunkiem jest uzyskany dochód partnera fiskalnego. Według prawa holenderskiego partnerem fiskalnym są osoby w związku małżeńskim, osoby pozostające w związku partnerskim wg prawa cywilnego, pary posiadające dziecko i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe, tj. posiadające wspólne zameldowanie. O uznanie partnerstwa fiskalnego mogą ubiegać się również dwie osoby samotne, jeśli zamieszkują razem i posiadają wspólny majątek potwierdzony przez notariusza.

„Rozłąkowe” należy się tym osobom, które drogą tradycyjną nie uzyskują całego zwrotu z podatku dochodowego. Osoba pracująca w Holandii musi uzyskać dochód minimum 10 tys. euro brutto, a partner fiskalny (np. w Polsce) nie więcej niż 6500 euro brutto w roku podatkowym. Jeśli np. w 2013 r. nie osiągnął dochodu 6500 euro, to wysokość rozłąki może wynieść ponad 2000 euro. Ciągle pamiętamy o numerze SOFI dla partnera fiskalnego. Czyli im więcej zarabiasz w państwie niderlandzkim i więcej oddajesz do skarbu państwa, tym więcej Twój partner fiskalny odbierze „rozłąkowego”.

Można starać się o ulge za ostatnie 5 lat. Holenderski urząd skarbowy, po otrzymaniu zeznania podatkowego potwierdza otrzymanie deklaracji i numeru konta, na który ma wpłynąć zwrot. Czas oczekiwania jest od 2 miesięcy do roku. Z praktyki wiadomo, iż jest to okres do 6 miesięcy.

Podobne artykuły...