Czy rok 2018 będzie lepszy dla Niemców?

W poprzednim artykule pisaliśmy o nowych zmianach w życiu Holendrów jakie mają nastąpić w nowym roku. Tym razem przyjrzymy się Niemcom i Polakom mieszkającym w Niemczech. Co dobrego a może złego czeka ich w 2018 roku.

Zacznijmy od najważniejszych dla rodzin zasiłków. Słynny zasiłek Kindergeld zostanie podniesiony o kolejne 2 euro. I tak, na pierwsze dwoje dzieci wyniesie po 194 €, natomiast na trzecie – do 200 euro, a na czwarte i kolejne – do 225 euro. Zasiłek dla bezrobotnych przeznaczony jest dla Niemców jak i obcokrajowców (stałe miejsce zameldowania), którzy nie osiągnęli 65 lat i są bez środków utrzymania. Kwota zasiłku w 2018 roku dla osoby mieszkającej samotnie wyniesie 416€, a dla osób mieszkających z partnerem życiowym/małżonkiem – do 374€. Ważna informacja – osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych po wypłatę muszą kierować się do kas wybranych sieciówek, a nie jak do tej pory wypłacane były w agenturach. Mowa o kasach następujących sieci: REWE, Penny, Real, DM i Rossmann. Uwaga, nowe zasady wypłat obowiązywać będą od drugiego kwartału 2018 roku.

narodziny dziecka Holandia

Ze świata podatków. Z niemieckim fiskusem należy rozliczyć się do końca 31 lipca 2018 za rok 2017. Podwyższona zostanie podstawowa kwota wolna od podatku i dla osób samotnych wyniesie 9000 euro, a dla małżeństw – 18000 euro. Fundusze inwestycyjne zostaną obciążone podatkiem w wysokości 15%. Zakup samochodu po 1 września wiązać się będzie z nowymi pomiarami spalin i podwyżką podatku od pojazdów samochodowych.

Niemcy

Z życia codziennego. Powyżka cen prądu, mandat za picie alkoholu w pociągu (na początek obowiązywać będzie w Dolnej Saksoni), instalacje wentylacyjne mają być cichsze i oszczędne, a tym samym mają spełniać wymogi dotyczące wydajności i emisji substancji trujących. Nastąpią zmiany także w prawie budowlanym, gdzie obowiązywać będą szczegółowe plany budowlane i zostaną ograniczone płatności zaliczkowe. Zmiany w prawie dotyczącym wyłączenia odpowiedzialności mają zwiększyć ochronę konsumenta.

Mamy nadzieję, że nowe zmiany będą z korzyścią również dla naszych rodaków mieszkających w Niemczech.

Powodzenia.

Podobne artykuły...