Jak wygląda Boże Narodzenie w Niemczech?

Choć większość z nas święta Bożego Narodzenia zapewne wolałaby spędzić w ojczyźnie – to często ciekawi nas w jaki sposób święto to obchodzone jest na świecie.

Boże Narodzenie Niemcy

Jednym z krajów, które mogą nas pod tym względem zainteresować, są nasi zachodni sąsiedzi. Otóż – jeszcze bardziej niż w Polsce – Boże Narodzenie w Niemczech uznawane jest za jedno z najważniejszych świąt w całym roku. Artykuły świąteczne często pojawiają się w sklepach już pod koniec października, zaś właściwe przygotowania do świąt również mają miejsce zawczasu – cały okres adwentowy jest jednym wielkim okresem szykowania się do świąt. Już na początku grudnia domy przyozdabia się rozmaitymi wstążkami i wiankami z gałązek świerku lub jodły. Stawia się też cztery świeczki adwentowe, z których każda jest zapalana co niedzielę – a wszystkie cztery na święta. Co więcej, w każdym obchodzącym tradycję domu pojawiają się też kalendarze adwentowe, z których dzieci mogą wyciągać codziennie mały upominek.

Tego typu ozdoby możemy oczywiście wykonać samodzielnie. Jednak, tradycją wszechobecną w niemal każdym niemieckim mieście jest kiermasz bożonarodzeniowy, na którym można nabyć wszystko co jest związane ze świętami – od ozdób choinkowych, po prezenty, słodycze czy przyprawy, a także posłuchać kolęd i napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi.

Do tradycyjnych niemieckich potraw wigilijnych należą takie dania jak pieczona kiełbasa, kapusta kiszona, sałatki kartoflane, pieczona gęsi i kaczka, indyk czy dziczyzna – nie gustują natomiast w karpiu. Ze słodyczy królują tu wszelakie pierniki – uwielbiane przez Niemców, którzy jedzenie ich poza okresem świątecznym uznają wręcz za niepojęte. Z ciast, najczęściej na stole pojawia się strucla drożdżowa nadziewana hojnie bakaliami i rodzynkami.

Boże Narodzenie Niemcy

W Niemczech, Wigilia Bożego Narodzenia nie jest jeszcze początkiem faktycznym świat – ludzie są tego dnia zazwyczaj wypuszczani wcześniej z pracy aby dokończyć przygotowania do obchodów, zaś w niemieckich kościołach nie odbywają się pasterki – a raczej popołudniowe nabożeństwa.

Nie ma tam także zwyczaju dzielenia się opłatkiem ani pozostawiania jednego z miejsc przy stole dla niespodziewanego gościa. Zamiast tego, pod talerzem każdego z domowników znajduje się jakiś niewielki pieniążek – który to rytuał ma zapewnić rodzinie dostatek na nadchodzący rok. Prezenty układane są natomiast na stole, zamiast pod choinką.

Podobne artykuły...